Gminny Ośrodek Kultury z salą widowiskową i kinem bliski ukończenia
Dobiega końca realizacja projektu „Szlakiem kultury benedyktyńskiej” realizowanego przez Związek Gmin Gór Świętokrzyskich we współpracy z gminami: Pawłów, Bieliny, Bodzentyn i Łagów. W ramach projektu w centrum Pawłowa powstaje nowa siedziba Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji.
Projekt „Śladami kultury benedyktyńskiej” zakłada stworzenie szlaku kulturowego opartego na autentycznym dziedzictwie kulturowym regionu, łączącego wiele miejsc skupionych wokół serca Gór Świętokrzyskich.
Projekt współfinansowany jest ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014 – 2020. Jest on realizowany przez Związek Gmin Gór Świętokrzyskich w partnerstwie z gminami: Pawłów, Bieliny, Bodzentyn i Łagów. Zadanie o wartości całkowitej ponad 20 mln złotych z RPO dofinansowanie jest w wysokości około 15 mln zł. W ramach projektu planowane jest m.in. utworzenie regionalnego Ośrodka Dokumentacji Historii w budynku Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Pawłowie, rewitalizacja wzgórza zamkowego w Bodzentynie, stworzenie galerii produktów lokalnych w Łagowie. Rozbudowana zostanie także Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej o kolejne stanowiska rzemieślnicze związane z obszarem Gór Świętokrzyskich epoki średniowiecza.
W Pawłowie utworzony zostanie Regionalny Ośrodek Dokumentacji Historii, w którym gromadzone będą relacje osobiste dotyczące historii gminy, okolicy i całego regionu. Oprócz dokumentów, fotografii, listów etc. Ośrodek będzie miejscem gromadzenia relacji ustnych – w postaci nagrań audio wideo w ramach akcji “Ocalić od zapomnienia”. Zakres prac inwestycyjnych obejmuje rozbudowę Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Pawłowie. Budynek zostanie powiększony, zmodernizowany, pojawią się nowe pomieszczenia, w tym sala widowiskowa na ok. 200 osób, małe kino a także studio nagrań i pracownia digitalizacji.
Główną atrakcją będzie scriptorium, które nie istniałoby bez biblioteki. Dlatego przy pomocy aplikacji wirtualnej rzeczywistości zostanie stworzona przestrzeń biblioteki średniowiecznej, wraz z przykładami najpiękniejszych rękopisów z kręgu benedyktyńskiego. Przestrzeń ta zostanie podzielona na 3 strefy.
W strefie centralnej odtworzone zostaną elementy średniowiecznego scriptorium, takie jak pulpit i lawa skryby, inkaust oraz inne podstawowe narzędzia potrzebne do kopiowania ksiąg. Wzorce zostaną zaczerpnięte z istniejącej ikonografii, a klimat przestrzeni będzie nawiązywał do zachowanych do dziś sal scriptorium, na przykład w opactwie w Fonte Avellana we Włoszech. Strefa centralna zostanie zaaranżowana tak, aby pomieścić kilka lub nawet kilkanaście stanowisk przeznaczonych do ćwiczenia kaligrafii. Zapewni to możliwość spróbowania własnych sił w tej ginącej już sztuce oraz prowadzenia warsztatów z kaligrafii, co będzie atrakcyjne zarówno dla grup szkolnych, jak i indywidualnych gości.
Obok znajdą się dwie mniejsze przestrzenie, z których jedna będzie bardziej edukacyjna, opowiadając o kulturze kopiowania i tworzenia rękopisów – jedynym sposobie produkcji książek przed wynalezieniem druku. Będzie to również opowieść o pracy kopistów w opactwach benedyktyńskich oraz o roli kopiowania ksiąg w regule św. Benedykta. Druga przestrzeń przedstawi etapy produkcji rękopisów, związane z nimi zagrożenia poprawności treści oraz koszty produkcji ksiąg w ten sposób. Opowie również o roli klasztorów benedyktyńskich w rozprzestrzenianiu się wiedzy w Europie, zakończąc narrację historią biblioteki opactwa Św. Krzyża.
W trzeciej przestrzeni widz będzie mógł doświadczyć wizyty w średniowiecznej bibliotece, nawiązującej do klimatu znanego czytelnikom z „Imienia róży” Umberto Eco. Będzie to bardziej rozrywkowa część wizyty, ale również niosąca elementy dydaktyczne. W tej wirtualnej przestrzeni widz będzie mógł odwiedzić kilka pomieszczeń, otrzymać cyfrowe egzemplarze najpiękniejszych średniowiecznych rękopisów powstałych w kręgu kultury benedyktyńskiej oraz poznać znaczenie biblioteki na Świętym Krzyżu dla gromadzenia wiedzy w Polsce.
Forma multimedialna biblioteki będzie obejmować szklane panele z funkcją projekcyjną i dotykową, na których będzie wyświetlany katalog wolumenów oraz wirtualny benedyktyn-bibliotekarz „podający” wybrane pozycje z półki. Na ścianach ze scenografią imitującą książki zamontowane zostaną szklane panele z funkcją projekcyjną i dotykową, na których będzie wyświetlany katalog wolumenów, w którym można będzie wyszukiwać pozycje z biblioteki, a wirtualny benedyktyn-bibliotekarz będzie nam „podawał” wybraną pozycję z półki.
Pojawi się tutaj także ścieżka edukacyjna, która będzie zawierać warsztat kaligrafii, gdzie zwiedzający będą mogli zapoznać się z liternictwem pisma kaligraficznego i samodzielnie spróbować swoich sił. Będzie to również okazja do wykonania własnych aktywności piśmienniczych, takich jak odwzorowanie litery czy wyrazu. Dla opiekunów przygotowana zostanie propozycja alfabetu spisanego pismem kaligraficznym do zabrania i zastosowania w domu lub szkole.