Kultura i sport w czasie pandemii
O działalności kulturalnej w czasie pandemii koronawirusa rozmawiamy z Maciejem Bidzińskim, dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Pawłowie.
Panie Macieju jak pandemia koronawirusa wpłynęła na funkcjonowanie Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Pawłowie?
Ogłoszenie w kraju stanu epidemicznego w sposób znaczący wpłynęło na funkcjonowanie gminnego ośrodka kultury. Podobnie jak inne obiekty kultury w kraju otrzymaliśmy zakaz prowadzenia stacjonarnych zajęć, organizacji wydarzeń kulturalnych i sportowych oraz impez masowych. W naszym przypadku wiązało się to z przerwaniem zajęć z młodzieżą i dorosłymi, zamknięcia naszych świetlic oraz hali sportowej.
Pandemia koronawirusa uniemożliwiła organizację wielu zaplanowanych imprez kulturalnych…
Niestety… Wiele tegorocznych imprez zostało już odwołanych lub przełożonych na inny termin, a z częścią, tam gdzie jeszcze jest to możliwe decyzję wstrzymujemy do ostatniej chwili. Na termin jesienny przenieśliśmy, praktycznie w ostatniej chwili, Turniej Piłki Siatkowej Kobiet i Mężczyzn. Pod koniec marca miał odbyć się mecz inauguracyjny na nowym boisku sportowym w Pawłowie. W kwietniu podjęliśmy decyzję o odwołaniu tegorocznej edycji Dni Pawłowa i dzięki uprzejmości wykonawców przeniesienie ich z niezmienionym programem na rok 2021. Wspólnie ze Stowarzyszeniem Gmina Pawłów Plus podjęliśmy również trudną decyzję o rezygnacji z organizacji V Biegu Szerzawskiego zaplanowanego na czerwiec br. i IV Biegu po Ziemi Pawłowskiej zaplanowanego na wrzesień br. W obecnej sytuacji najważniejsze jest zdrowie naszych mieszkańców.
Ośrodek jednak nie próżnuje…
Na przełomie kwietnia i maja udało nam się odświeżyć świetlicę środowiskową w Pawłowie – własnymi siłami odmalowaliśmy całą salę. Prowadzimy inwestycję budowy filii ośrodka kultury w Nieczulicach. Dbamy o naszą gminną infrastrukturę – salę gimnastyczną, regularnie koszone, nawożone jest boisko sportowe w Pawłowie. Od początku maja pracujemy także z częścią młodzieży realizując projekty w formule online.
Dość dużym echem odbiło się nagranie piosenki „Kiedyś” z filmu „Dzwonnik z Notre Damme” zrealizowany przez zespół „Nuta”. Jak to się udało?
Piosenka powstała w czasie pandemii koronawirusa… Nie było więc mowy o wspólnym śpiewaniu… Każda z sześciu dziewczyn – Marcelina Bidzińska, Agnieszka Głowacka, Weronika Koprowska, Weronika Styk, Martyna Bidzińska i Aleksandra Gulba wykonała utwór i nagrała go w zaciszu własnego domu, a dzięki umiejętnościom technicznym Krystian K-jah Walczak udało się zarejestrowany materiał połączyć w niesamowitą całość. Swoje „pięć groszy” dołożył także Piotr Maj montując teledysk oraz udostępniając archiwalne nagrania wideo. Dziewczyny zaśpiewały dla mieszkańców gminy Pawłów, jak same mówią, aby obudzić nadzieję na zdrowsze czasy, które KIEDYŚ nadejdą. Nagranie zrobiło furorę na Facebooku z prawie 5 tys. wyświetleń i masą pozytywnych komentarzy.
Z okazji Dnia Matki przygotowaliście kolejny muzyczny projekt online…
Zmniejszenie zaostrzeń związanych z epidemią koronawirusa sprawiło, iż udało nam się zrealizować nagranie koncertu życzeń, który skierowaliśmy do mam z terenu gminy Pawłów. Premiera koncertu miała miejsce na naszym profilu facebookowym w Dniu Matki o godz. 19:00. W koncercie wystąpiły wokalistki Zespołu Wokalno-Estadowego „Duża Nuta” w składzie: Agnieszka Głowacka, Marcelina Bidzińska, Martyna Bidzińska, Weronika Styk, Weronika Koprowska, Aleksandra Gulba, Patrycja Lipa oraz „Mała Nuta”: Gabrysia Mikos, Gabrysia Tokarska, Julia Kaczor, Maja Bzymek, Karolina Bzymek. Podczas koncertu usłyszeliśmy takie utwory jak: Nie ma jak u mamy (z repertuaru Wojciecha Młynarskiego), Po to jesteś na świecie (Maanam), Córeczko (Monika Urlik), Mamo ja nie chcę za mąż (Brathanki), Polska Madonna (Maryla Rodowicz) Mamo… córko… (Edyta Gepperd), Biegnij przed siebie (Anna Wyszkoni), Nie żałuję (Edyta Gepperd), Co się stało z mamą (Maryla Rodowicz).
Jakie plany na najbliższą przyszłość…
Do czasu wznowienia działalności stacjonarnej naszego ośrodka kultury nadal będziemy pracować nad realizacją naszych wydarzeń w formule online.
Dziękuję za rozmowę.
Dziękuję.