Wiadomości gminne

Ponad 100-letni krzyż w Jadownikach zyskał nowy blask

Mieszkańców Jadownik w trudnych czasach pandemii połączył wspólny cel – odnowienie zabytkowego, przydrożnego krzyża. O budowli wiemy niewiele. Z wyrytego napisu możemy odczytać, iż powstał on „na cześć i chwałę Bogu wszechmogącemu”, a jego darczyńcami byli „dwór i włościanie wsi Jadownik” w 1913 roku – zapewne gospodarująca wówczas w Jadownikach rodzina ziemiańska Komornickich herbu Nałęcz.

Jak sami mówią mieszkańcy, pracy było wiele… Krzyż został kompleksowo odrestaurowany – wyczyszczony, odmalowany, z nową figurą Matki Boskiej, obłożony kostką, obejście wysypane żwirem, zamontowane oświetlenie.

– Pragnę podziękować całej społeczności Jadownik, a szczególnie tym, którzy przyczynili się do tego, aby ten krzyż odnowić. Ta piękna kapliczka, uwieńczona krzyżem – znakiem zwycięstwa naszego Pana Chrystusa dla przejeżdżających niech będzie symbolem, przy którym można się pomodlić prosząc o szczęśliwą podróż, dzieciom które idą do szkoły o Boże błogosławieństwo… tych wszystkich osobistych intencjach, prośbach, które nosimy w naszych sercach. Ten krzyż będzie przypominał, że Chrystus jest obecny, że możemy go prosić w tak wielu różnych sprawach, osobistych, rodzinnych, zawodowych. Dziś Bogu składamy dzięki za to że byliście w stanie się zmobilizować. Za wszelkie dobro, za to co tutaj czyniliście, za ten trud, za tą pracę, za każdy grosz niech dobry Bóg Wam błogosławi – mówił podczas poświęcenia ks. Marek Zielonka.

Jaka jest Twoja reakcja?

Wow!
2
Super!
2
Lubię to!
0
Smutne!
0
Wrr!
0

Może Ci się również spodobać

Leave a Reply