Wiadomości gminneWyróżniony

Zbiórka krwi w Pokrzywnicy! Zapisz się!

Zarząd Koła Gospodyń Wiejskich „Trzeszkowianki” oraz wszystkie Członkinie koła zapraszają na zbiórkę krwi, która odbędzie się 30 sierpnia 2020 r. w godz. od 11:00 do 15:00 w spichlerzu w Pokrzywnicy.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach apeluje do Krwiodawców o oddawanie krwi. W związku z panującą pandemią brakuje krwi praktycznie każdej kategorii.

Stan koncentratu krwinek czerwonych:
15.07.2020, godz.14:00
w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach

A Rh+ A Rh- B Rh+ B Rh- AB Rh+ AB Rh- 0 Rh+ 0 Rh-

ZAPISY! Chętnych Krwiodawców prosimy o rejestrację pod numerem telefonu: 883718042.

KTO MOŻE ODDAĆ KREW?

Krew lub jej składniki możesz oddać jeśli:

  • masz 18-65 lat i posiadasz Dowód Osobisty (lub inny dokument ze zdjęciem),
  • w ostatnim czasie nie przebywałeś za granicami naszego kraju (ostateczną decyzję o dyskwalifikacji na 14 dni, bądź dłużej podejmie lekarz kwalifikujący),
  • nie miałeś kontaktu z osobą chorą na Covid-19 lub osobą objętą kwarantanną,
  • Twój ogólny stan zdrowia jest bardzo dobry
  • ważysz: powyżej 50 kg,
  • nie chorowałeś na żółtaczkę,
  • jeśli w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miałeś wykonanego zabiegu operacyjnego, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała.

W każdej chwili podczas donacji możesz wycofać zgodę na oddanie krwi, a po jej oddaniu możesz poinformować, ze Twoja krew nie nadaje się do przetoczenia. Nie ma schorzeń wynikających z wielokrotnego oddawania krwi ani „przyzwyczajenia” organizmu. Prawie wszystkie osoby oddające krew lub osocze czują się prawidłowo w trakcie i po pobraniu. Do rzadkości należy przejściowy krwiak (siniec) w miejscu ukłucia, chwilowe drobne dolegliwości żołądkowe lub zasłabnięcia (u ok. 2-3% dawców pierwszorazowych i 1-2% dawców wielokrotnych) eliminowane całkowicie przez krótki odpoczynek i/lub wypicie płynu. Występują one zwykle u osób nadwrażliwych, przemęczonych, po wypiciu alkoholu poprzedniego dnia lub będących na czczo. Wyszkolony personel przy każdej niedyspozycji udzieli fachowej i skutecznej pomocy.

Dawcami krwi nie mogą być kobiety: w ciąży, po porodzie lub zakończeniu ciąży w czasie 6 miesięcy; w okresie menstruacji i do trzech dni po jej zakończeniu.

Ważne:

  • nie oddawaj krwi na czczo lub poinformuj o tym lekarza,
  • unikaj pożywienia bogatego w tłuszcze, zwłaszcza w godzinach poprzedzających zbiórkę krwi,
  • nie spożywaj alkoholu co najmniej 24 godziny przed oddaniem krwi

Jaka jest Twoja reakcja?

Wow!
1
Super!
11
Lubię to!
3
Smutne!
0
Wrr!
0

Może Ci się również spodobać

Leave a Reply