HistoriaWiadomości gminneWyróżniony

Kopiec Pamięci ku czci partyzantów stanął w Tarczku

Budowa Kopca Pamięci poświęconego mieszkańcom Tarczka, którzy włączyli się w walkę z okupantem w czasie II wojny światowej zakończyła się 7 listopada 2020 r. Budowla ziemna powstała na polu, na którym zginął Gustaw Postuła ps. „Pestka”– żołnierz AK, walczący pod dowództwem Eugeniusza Kaszyńskiego ps. „Nurt”. Jemu też poświęcona jest pamiątkowa tablica.

Na polu przed domem, oznaczonym numerem 14 znajdował się kiedyś krzyż. Krzyż ten ufundowali mieszkańcy Tarczka i postawili na miejscu śmierci Gustawa Postuły „Pestka”, zamordowanego przez hitlerowców. Znajdował się on na środku pola, co oznaczało, że dostęp do niego był utrudniony, a historia z nim związana była coraz mniej znana wśród nowego pokolenia.

Okazją do uporządkowania zaistniałej sytuacji okazał się program ogłoszony przez Fundację Orlen„Czuwamy! Pamiętamy!”. Wniosek do programu złożyło lokalne Stowarzyszenie „Tarczek 24”.

W niedzielę, 8 listopada, przy Kopcu ułożony został symbol Polski Walczącej. Za materiał posłużyły chryzantemy przekazane Stowarzyszeniu przez gospodarstwa ogrodnicze z Tarczka i Ambrożowa.

Inicjatorzy budowy pomnika mają jeszcze w planach wykucie i zainstalowanie stalowych krzyży, które będą hołdem złożonym innym mieszkańcom, m.in. Michałowi Basie ps. „Mściciel”.

Poświęcenie kopca odbędzie się w niedzielę 15 listopada 2020 o godzinie 14:00. W związku z panującą sytuacją epidemiologiczną uroczystość będzie miała charakter symboliczny.

Fotogaleria (Piotr Maj, Kronika Pawłowska):

Jaka jest Twoja reakcja?

Wow!
3
Super!
11
Lubię to!
4
Smutne!
0
Wrr!
0

Może Ci się również spodobać

Więcej w:Historia

1 komentarz

  1. […] czci partyzantów w Tarczku. Więcej o kopcu przeczytasz w naszym wcześniejszym artykule – “Kopiec Pamięci ku czci partyzantów stanął w Tarczku”. Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z […]

Leave a Reply